Förtroendevalda i Gislaveds kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige är det högsta beslutande organet i kommunen. De 49 ledamöterna väljs av kommuninvånarna vid de allmänna valen vart fjärde år. Fullmäktige debatterar och fattar beslut i frågor av större vikt.

Uppdrag (79 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Johansson Marie Socialdemokraterna ledamot 1
Johannesson Rut Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 2
Sjödell Anton Moderaterna ledamot 3
Nylén Stefan Sverigedemokraterna ledamot 4
Östring Tommy Westbopartiet ledamot 5
Magnusson Kenneth Centerpartiet ledamot 6
Johansson Fredrik Socialdemokraterna ledamot 7
Örtlund Kjell Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 8
Gullberg Lorentsson Maria Moderaterna ledamot 9
Gustavsson Peter Sverigedemokraterna ledamot 10
Samuelsson Ylva Socialdemokraterna ledamot 11
Lage Ing-Britt Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 12
Fridén Åke Politiskt obunden ledamot 13
Andersson Lisbeth Moderaterna ledamot 14
Kastberg Lennart Kristdemokraterna ledamot 15
Nilsson Elisabeth (Lisa) Sverigedemokraterna ledamot 16
Karlsson Jörgen Socialdemokraterna ledamot 17
Johansson Carina Centerpartiet ledamot 18
Vang Curt Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 19
Bergqvist Mona Vänsterpartiet ledamot 20
Sveningson Fredrik Liberalerna ledamot 21
Björkman Björn Moderaterna ledamot 22
Lindqvist Christina Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 23
Kindbladh Mikael Westbopartiet ledamot 24
Jonasson Lise-Lotte Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 25
Scammel Tony Sverigedemokraterna ledamot 26
Rosvik Hannes Moderaterna ledamot 27
Stamenkovic Dejan Socialdemokraterna ledamot 28
Petersson Johnny Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 29
Hermansson Malin Centerpartiet ledamot 30
Svanström Pierre Sverigedemokraterna ledamot 31
Ericson Jonas Moderaterna ledamot 32
Lind Sandy Westbopartiet ledamot 33
Gullberg Pelle Socialdemokraterna ledamot 34
Karlsson Anders Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 35
Larsson Emanuel Kristdemokraterna ledamot 36
Varsamis Evagelos Socialdemokraterna ledamot 37
Bergman Patric Moderaterna ledamot 38
Hummel Glenn Sverigedemokraterna 2:e vice ordförande 39
Jansson Jan Erik Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 40
Ström Charlotte Westbopartiet ledamot 41
Cnattingius Marie Socialdemokraterna ledamot 42
Martinsson Anders Centerpartiet ledamot 43
Palmgren Niclas Moderaterna ordförande 44
Mårtensson Alf Medborgarpartiet i Gislaved ledamot 45
Gustafsson Anders Sverigedemokraterna ledamot 46
Johansson Ronny Vänsterpartiet ledamot 47
Modén Rose-Mari Socialdemokraterna ledamot 48
Bojanic Dora Moderaterna ledamot 49
Karlsson Agneta Moderaterna ersättare 50
Lust Staffan Moderaterna ersättare 51
Gullberg Johanna Moderaterna ersättare 52
Claar Fredrik Moderaterna ersättare 53
Muhonen Anne Moderaterna ersättare 54
Bengtsson Lars-Ove Centerpartiet ersättare 55
Sjöberg Magnus Centerpartiet ersättare 56
Park Lars Liberalerna ersättare 57
Sharif Lenja Liberalerna ersättare 58
Ferguson Isaac Kristdemokraterna ersättare 59
Pettersson Lill Hege Kristdemokraterna ersättare 60
Töreland Thomas Socialdemokraterna ersättare 61
Olmos Oscarsson Verónica Socialdemokraterna ersättare 62
Hagelin Ola Socialdemokraterna ersättare 63
Magnusson Ingebert Socialdemokraterna ersättare 64
Bengtsdotter-Bogren Sara-Lena Socialdemokraterna ersättare 65
Carlsson Björn Vänsterpartiet ersättare 66
Gärdsell Gun Vänsterpartiet ersättare 67
Olsson Nicklas Sverigedemokraterna ersättare 68
Ruokola Hannu Sverigedemokraterna ersättare 69
Nilsson Anders Sverigedemokraterna ersättare 70
Vilhelmsson Håkan Sverigedemokraterna ersättare 71
Johansson Thomas Westbopartiet ersättare 72
Barvö Pauline Westbopartiet ersättare 73
Nordahl Anne-Maj Westbopartiet ersättare 74
Eriksson Bo Medborgarpartiet i Gislaved ersättare 75
Dyberg Albin Medborgarpartiet i Gislaved ersättare 76
Karlsson Malin Medborgarpartiet i Gislaved ersättare 77
Larsson Bo Medborgarpartiet i Gislaved ersättare 78
Hallaci Aida Medborgarpartiet i Gislaved ersättare 79